ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սեպտեմբերի 1-ին այցելել է Երեւանի «Արգենտինյան Հանրապետություն» համար 76 հիմնական դպրոց:
Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է ուսուցիչներին եւ աշակերտներին Գիտելիքի օրվա եւ ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ ու հպարտությամբ նշել, որ ինքը նույնպես համար 76 դպրոցի շրջանավարտ է:
Պարոն Բաբլոյանը մեր պետության զարգացման ու կայացման գործում կարեւորել է կիրթ, բանիմաց, հայրենասեր ու նպատակասլաց քաղաքացու դերը, որը երկրի լավագույն կապիտալն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր ելույթում նշել է. «Կյանքի ճանապարհը սկսվում է դպրոցից: Դպրոցը՝ ի դեմս հայ-արգենտինական այս կրթօջախի, այն վայրն է, որտեղ գիտելիք ձեռք բերելուց բացի, դուք ձեւավորում եք մարդկային հարաբերություններ, գտնում բարեկամներ եւ ընկերներ:
Հայ-արգենտինական դպրոցը ժողովուրդների ընկերության եւ բարեկամության լավագույն վկայությունն է: Այս տարի լրանում է ձեր դպրոցի հիմնադրման 65-ամյակը եւ Հայաստանի ու Արգենտինայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով տարեցտարի ավելի է ամրապնդվելու հայ-արգենտինական բարեկամությունը եւ ավելի է զարգանալու համար 76 դպրոցը»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շրջել է հարազատ կրթօջախում եւ ՀՀ-ում Արգենտինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիայի հետ մասնակցել «Մեկ գիրք հանուն բարեկամության» նախաձեռնության շրջանակում դեսպանության կողմից դպրոցի գրադարանին նոր գրքերի հանձնման արարողությանը: Նախաձեռնության շրջանակում դպրոցի գրադարանը հարստացել է մոտ 150 իսպանալեզու նոր գրքով:

Председатель НС в связи с Днем знаний посетил базовую школу N76
1 сентября Председатель НС А.Баблоян в связи с Днем знаний  посетил ереванскую базовую школу N 76 “Аргентинская Республика”.
Спикер поздравил учителей и учащихся с Днем знаний и началом нового учебного года, с гордостью заметив, что   сам является выпускником 76-й школы.
В развитии и становлении нашего государства А.Баблоян подчеркнул роль образованного, эрудированного, целеустремленного гражданина-патриота, являющегося лучшим капиталом РА.
Председатель НС отметил: “Дорога жизни начинается со школы.  Школа в лице этого армяно-аргентинского очага – место, где, кроме получения знаний, вы формируете свои человеческие отношения, находите друзей и товарищей.
Армяно-аргентинская школа – яркое свидетельство дружбы и братства народов. В этом году исполняется 65-летие вашей школы и 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Аргентиной. Уверен, что общими усилиями будут все более крепнуть как армяно-аргентинская дружба, так и 76-я школа”.
Председатель НС ознакомился с родной школой и вместе с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентины в РА Гонзало Урриолабеитиа принял участие в церемонии передачи книг от имени посольства в рамках инициативы “Книга во имя дружбы” школьной библиотеке, обогатившейся почти 150 новыми испаноязычными изданиями.